ZAKŁADKA LIVEObejrzyj gale na żywo korzystając z naszej zakładki live!

Czy powstanie związek zawodowy zrzeszający wrestlerów?

– Na wstępie pragnę zaznaczyć, iż nie jest to mój własny artykuł, a część tego co można przeczytać we wpisie opublikowanym przez portal WrestlingInc, który możecie przeczytać w oryginalnej, i dłuższej wersji tutaj

Jak wiemy, Zelina Vega została zwolniona z WWE w piątek 13 października. Kiedy ta informacja się pojawiła, media związane z wrestlingiem zaczęły masowo pisać o tym, iż wrestlerzy planują założyć własny związek zawodowy/organizację, która miałaby zrzeszać wrestlerów i osoby z nim związane, bądź dołączyć już do istniejącego ugrupowania. Na czym miałoby to polegać? Już spieszę z wyjaśnieniem.

 

W Stanach Zjednoczonych istnieje organizacja Amerykańska Federacja Artystów Telewizyjnych i Radiowych (Screen Actors Guild – American Federation of Television and Radio Artists – SAG-AFTRA), która zrzesza i reprezentuje około 160 000 aktorów filmowych i telewizyjnych, dziennikarzy, osobistości radiowe, piosenkarzy, aktorów dubbingowych i inne osoby związane z mediami. Organizacja ta pomaga wszystkim wymienionym grupom społecznym – zabezpiecza ich przed utratą pracy bądź pomagają ją znaleźć. Posiada np. szeroką bazę danych z nazwiskami, którymi mogą być zainteresowane osoby szukające ludzi do zatrudnienia.

 

SAG-AFTRA wyraziła zainteresowanie aby pomóc wrestlerom i „zabezpieczyć ich jak tylko potrafią”. Stąd plotki, iż osobistości wrestlingowe dołączą do SAG-AFTRA. Bardziej jednak prawdopodobnym jest, iż powstanie całkowicie nowy związek zawodowy. Miałby on podobnie jak SAG-AFTRA, zabezpieczyć jego członków przed ewentualnym zwolnieniem, które byłoby niezgodne z prawem w USA (ze względu na członkostwo danej federacji/zawodnika).

Jak już mówiłem wcześniej, o tej inicjatywie mówi się już od jakiegoś czasu, jednak zwolnienie Vegi z WWE dodało tylko oliwę do ognia. Może w tym przypadku jej zwolnienie nie było aż tak bezpodstawne, ponieważ Zelina mimo zakazu WWE pojawiała się w serwisie Twitch, oraz prowadziła swój własny profil w OnlyFans. Jednak moim zdaniem, idealnym przykładem mogą być masowe zwolnienia z WWE, które mogliśmy ujrzeć w kwietniu tego roku. Były one spowodowane pandemią COVID – 19 i ponad 30 osób pracujących w federacji zostało bez pracy – i tak, jestem świadomy ile tysięcy, a nawet milionów przypadków na świecie jak ten mogliśmy zaobserwować [część napisana przeze mnie, nie jest ona związana z tekstem na WrestlingInc].

 

Powstanie takiej organizacji uniemożliwiałoby prawdopodobnie takie zwolnienia, bądź jeśli do owego by jednak doszło, wypłacanie danej osobie odszkodowania. Aby założyć taki związek zawodowy, grupa osób musi oczywiście wyrazić chęci i zainteresowanie. Dla przykładu – jeśli 30% rosteru WWE i 30% rosteru AEW podpisało by formularz zwany „union authorization card”, mógłby zostać wysłany wniosek do National Labor Relations Board (NLRB), amerykańskiej agencji rządowej, która zarządza wszelakimi związkami zawodowymi w USA. Jeśli agencja zaakceptowała by wniosek, „Unia wrestlerów” stała by się faktem, a osoby należące do niej reprezentowały by związek zawodowy.

 

W 2018 i 2019 roku była zawodniczka UFC Leslie Smith, starała się o założenie związku zawodowego zawodników sportów walki. Wiele osób było zainteresowanych jej stworzeniem, jednak prawdopodobnie przez byłego dyrektora National Labor Relations Board oraz Donalda Trumpa nie doszła do skutku. Przez wygraną Joe Bidena w tegorocznych wyborach prezydenckich w USA, NLRB prawdopodobnie od przyszłego roku będzie zarządzał ktoś inny, więc i podejście do nowych związków zawodowych się zmieni.

 

Czy dojdzie do powstania „Unii wrestlerów”? Zobaczymy. Pytanie czy giganta takiego jak WWE obchodziłoby, czy dana osoba jest członkiem tego związku zawodowego czy nie. Być może wejście w życie takiej organizacji, kompletnie zmieniłoby rynek wrestlingowy.

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/misae/public_html/wrestlespot.pl/wp-includes/functions.php on line 4556